Hızlı Emlak Ara
Dolar DOLAR 7.43 TL 7.46 TL
Euro EURO 9.02 TL 9.05 TL
Sterlin STERLIN 10.15 TL 10.22 TL
Blog / Sektör Haberleri / Kanun teklifi verildi; İlk Konutun Tapu Harcı Alınmasın!

MHP Partisinin Manisa milletvekili olan ve TBBM’de verdiği tekliflerle dikkat çeken Erkan Akçay, hayatlarında ilk defa ev alacak olan vatandaşlardan tapu harcı alınmamasına yönelik olarak TBBM’ye kanun teklifi sundu. MHP milletvekilinin verdiği bu teklifin kabul edilmesi durumunda, ilk defa ev sahibi olacak kişilerden tapu harcı alınmayacaktır.

 

Verilen teklif doğrultusunda bir takım açıklamalarda bulunan MHP milletvekili Erkan Akçay, ev alım satımlarında hem evi satan hemde alan kişilerin %2 oranında bir masraf olan tapu harcını ödedikleri ve satıcı olan tarafın harç parasını ev fiyatına eklediğinden dolayı bir zarara uğramadığınız fakat evi alacak olan kişilerin bu parayı mecburi olarak ödediklerine dikkat çekti. Ayrıca, %2’lik oranın satıcının oranı eklenmesi ile birlikte %4’e çıktığı ve bu teklifin kabul olması ile beraber alıcıların %4 gibi bir oranla vergi avantajında olacaklarını ifade etti.
Açıklamalarına, başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ev sahibi olacaklara verdiği müjdeyle devam eden Akçay, verilen müjdenin ilk defa ev sahibi olacaklara çok fazla katkısı olmayacağını ve kişilerin banka hesaplarına 5 sene boyunca para yatırmaları gerektiğini belirtti. Bu koşullardan faydalanmak isteyenlerin 5 sene boyunca bekleyecek olmalarının sıkıntılı bir süreç olduğunu ve bu süre sonunda alacakları paranın gerçekten yeni ev sahibi olacak kişilere pek bir yararının dokunmayacağını belirtti.
Erkan Akçay, verdiği teklifin başbakan Ahmet Davutoğlu’nun müjdesinden daha faydalı olacağını ve ilk defa ev sahibi olacakların 5 sene boyunca beklemeyerek, hemen yasadan faydalanarak 150 bin tl değerindeki bir konuttan 6 bin tl gibi bir avantaj sağlayabileceklerini açıkladı.


Geri Dön Blog Anasayfa